Naše historie

1991 LACON

Ing. Michal Laboutka založil Lacon v roce 1990 jako konzultační a poradenskou firmu v oblasti ekonomiky. Této činnosti se věnoval již během studia na VŠE v Praze.

V roce 1991 přišla nabídka na obchodní zastoupení největšího evropského výrobce domácích sušiček prádla, firmy Crosslee z Halifaxu ve Velké Británii. Spolu s kamarádem a spolužákem z gymnázia Petrem Riebauerem uspořádali v Praze na podzim 1991 zkušební prodejní výstavu domácích sušiček prádla značky White Knight. Výstava byla úspěšná, a tak v roce 1992 podepsal Michal s Crosslee smlouvu o výhradním zastoupení. Lacon se stal výhradním distributorem prestižní značky White Knight pro československý trh. Michal přizval do firmy bratra Jiřího a dlouholetou kamarádku Zuzanu a ve čtyřech jsme se pustili do práce.

Domácí sušičky prádla se před revolucí za železnou oponou téměř nevyskytovaly a takřka neznámá byla v tehdejším Československu i britská značka White Knight. Nabídku na distribuci sušiček prádla White Knight jsme proto přijali jako první velkou výzvu v podnikání. Druhou velkou výzvou byla na sklonku tisíciletí výroba televizorů vlastní a v té době jediné české značky, naší značky Otava.

Lacon
White Knight

1992 WHITE KNIGHT

Jako většina firem v té době jsme začínali od nuly. Dopoledne jsme obcházeli prodejny s domácími elektrospotřebiči a odpoledne pak rozváželi objednané zboží. Tehdy ani někteří majitelé specializovaných elektro prodejen domácí sušičku prádla neznali.
V létě roku 1992 pro nás natočil režisér Jan Bonaventura první hranou televizní reklamu na sušičky prádla White Knight. Za kamerou stál vynikající kameraman České televize Jan Osten. Scénář jsme psali společně. Dělat reklamu se tehdy učily reklamní agentury i sami filmaři. Byla to jedna z prvních velkých reklamních kampaní na domácí elektrospotřebiče v televizi, byla naše a byla úspěšná.

Začínali jsme v několika pražských prodejnách a postupně jsme vybudovali rozsáhlou prodejní síť, ve které byly vedle specializovaných elektro prodejen obchodní domy, nadnárodní řetězce, velkoobchody i významné společnosti jako Karlovarské minerální vody, Česká správa letišť Praha, ČSOB a mnoho dalších. S nejširší nabídkou domácích sušiček prádla jsme získali 75% podíl na českém a slovenském trhu. Naučili jsme ženy v Československu, že jde prádlo sušit i jinak než na balkoně, esteticky, úsporně a navíc bez alergenů.

V půlce 90. let nás bylo ve firmě šest, dosahovali jsme ročního obratu ke 100 milionům, a zařadili se tak mezi významné dovozce domácích elektrospotřebičů. Sortiment White Knight jsme rozšířili o automatické pračky, myčky nádobí, pultové mrazničky, poloprofesionální vysavače, ventilátory, zahradní grily nebo proslulé britské elektrické domácí krby. Naši zákazníci měli nejrozsáhlejší servisní zázemí v České republice. Záruční i pozáruční servis zajišťovala společnost PM Servis přes svých 200 servisních středisek.

1993 NOVA

V roce 1993 jsme podepsali smlouvu o výhradním zastoupení s belgickou společností Nova Electro International, a rozšířili jsme tak nabídku o malé kuchyňské elektrospotřebiče značky Nova.

Na jaře roku 1993 jsme postavili náš první stánek White Knight na mezinárodním veletrhu spotřebního zboží v Brně. Účast na tehdy prestižním veletrhu se zastoupením všech významných evropských výrobců domácích elektrospotřebičů měla z obchodního hlediska velký význam pro všechny vystavovatele.

V tomto roce jsme začali spolupracovat s reklamní agenturou Arcus pod vedením PhDr. Petra Skácela. Arcus pro nás připravil první prezentaci na brněnském veletrhu a na podzim další televizní spot cílený především na sušičky prádla s podporou reklamní kampaně v tisku (Playboy, magazín Úspěch, Blesk, Mladý Svět, Reflex atd.). Díky Petrovi Skácelovi jsme se seznámili s Borisem Pralovszkým, který pro nás nakreslil spoustu krásných obrázků včetně skvělého kalendáře.

Nova
Eumenia

1995 EUMENIA

Podepsali jsme další smlouvu o výhradním zastoupení. Tentokrát se společností Eudora GmbH, rakouským výrobcem špičkových automatických praček. Díky tomu jsme mohli nabídnout domácnostem v malých bytech k malé závěsné sušičce i nejmenší automatickou pračku na evropském trhu.

1995 LACON

V tomto roce jsme změnili právní formu z fyzické osoby na společnost s ručením omezeným.

Byli jsme jednou z prvních firem, která organizovala v devadesátých letech jako poděkování pro své obchodní partnery lety horkovzdušným balónem a díky celoživotní vášni Michala Laboutky i vlastními letadly (Zlín Z43, LET L200 Morava, Piper Saratoga).

Balón OK-3028 pro nás provozovala první česká soukromá letecká společnost Prag tourist Ballooning (dnes Ballooning.cz s.r.o.). Pilotem našeho balónu byl známý český vzduchoplavec Jiří Vokál (Expedice Aqua Terra, Tanzanie 1988; přelet Alp ve výšce 7000 mnm, Švýcarsko 1992; lety u polárního kruhu, Finsko 1996 ad.).

Letadla pilotoval Michal Laboutka osobně. V roce 1994 si udělal pilotní průkaz PPL, tedy licenci soukromého pilota, který později rozšířil o kvalifikaci ATPL, tj. licenci dopravního pilota. V roce 2001 tak začala jeho profesionální kariéra v letectví (pilot a kapitán Beechcraft King Air ve společnosti ABA Air). V té době podnikal a létal současně. Ale létání nakonec zvítězilo nad podnikáním. V roce 2007 prodal firmu svým kolegům a nadále se věnoval pouze letecké branži (do roku 2012 pilot a kapitán Cessna Citation Bravo ve společnosti ABS Jets).

Dnes je Michal Laboutka jednatelem a ředitelem letecké společnosti Eclair Aviation, kterou spoluzakládal. Nakonec se tak k byznysu zase vrátil. I když dnes je to byznys s letadly, konkrétně s tzv. bizjety a nikoliv s domácími elektrospotřebiči a elektronikou, jak tomu bylo po většinu jeho podnikatelské kariéry (Lacon, Multiservis, Romo Fulnek, Otava electronics).

Lacon
Otava Electronics

1998 OTAVA

Na řízení společnosti vyrábějící televizory jsme se podíleli do roku 2005. Akciová společnost KRT servis a.s. montovala v 90 letech ve svém výrobním závodě v podhůří Šumavy televizory Samsung pro Multiservis a.s. Po ukončení montáže pro Multiservis začala společnost KRTS vyrábět ve Vacově vlastní televizory Votra ze součástkové základny Philips, Thomson, Samsung. V době, kdy jsme vstoupili do vedení společnosti, byla roční produkce televizorů kolem 5 tisíc kusů.

Značku VOTRA jsme přejmenovali na OTAVA a společnost na Otava Electronics a.s. V italském Bergamu jsme s místním výrobcem krytů, firmou Costaplastik, navrhli Otavám moderní vzhled, kvalitu zajistila šasí od jihokorejské Korean Electronic Company a vynikající obrazovky s úhlopříčkou až do 29" dodala firma AB Ekranas z Litvy, v té době největší evropský výrobce vakuových obrazovek. V průzkumech veřejnost vždy oceňovala kvalitu spojenou s dobrou cenou a servisem, a televize značky Otava se tak umisťovaly na předních pozicích žebříčků prodejnosti. Výrobu pod vlastní značkou si u nás objednávaly i velké řetězce. Například pro našeho významného obchodního partnera, společnost Okay elektrospotřebiče, jsme vyráběli televizory pod značkou O.K.line. S roční produkcí přes 30 tisíc kusů jsme získali více než 10% podíl na českém trhu s televizory. V roce 2003 jsme začali spolupracovat s tureckou firmou Vestel se sídlem v Manise, jedním z největších výrobců v oboru domácích elektrospotřebičů a elektroniky na evropském trhu.

V roce 2005, pod vlivem velmi rychlého nástupu televizí s plasmovou a později LCD obrazovkou na evropské trhy, jsme byli nuceni výrobu klasických televizorů ukončit. Továrna, především díky spolumajiteli a spoluzakladateli společnosti ing. Janu Píchovi, přešla z výroby na recyklaci. Začala třídit elektroodpad pro kolektivní systémy a díky tomu
udržela zaměstnanost.

2006 PAKET

V roce 2006 jsme začali dodávat na český a slovenský trh filtrační sáčky do vysavačů a další doplňkový sortiment k domácím elektrospotřebičům, pro který jsme zaregistrovali ochrannou známku Paket.

Zákazníkům jsme nabídli sáčky do většiny starších i nových vysavačů, značkových i neznačkových. Výrobky Paket a Jolly kompletují zaměstnanci se zdravotním postižením v chráněné dílně. Jedním z našich nejvýznamnějších odběratelů s více než dvěma miliony prodaných sáčků Paket byla opět společnost Tesco Stores ČR a SR, se kterou jsme spolupracovali již při distribuci sušiček a domácích elektrospotřebičů White Knight, Eumenia i televizí Otava.

Paket
ZOO Praha

2011 ZOO PRAHA

V tomto roce jsme vyhráli výběrové řízení na umístění a provozování prodejních automatů na pamětní medaile v Zoologické zahradě hl. města Prahy. Při výrobě medailí spolupracujeme se Zlatohorskou mincovnou. Raznice připravuje mistr rytec ručně a výroba medailí probíhá klasickou oboustrannou ražbou za studena. Výsledné ztvárnění zvířecích motivů na medailích je díky filigránské rytecké práci velmi věrné, a zákazníky tudíž oceňované.

2012 R-FIN

V roce 2012 jsme se dohodli s firmou R-FIN s.r.o., s jejíž dnes již zaniklou mateřskou společností Romo a.s. jsme dlouhodobě a velmi úzce spolupracovali, na vývoji a výrobě elektricky a mechanicky ovládaných nemocničních a pečovatelských lůžek pro ruský trh.

Firma R-fin vznikla v roce 2000 jako dceřiná společnost Romo a.s. za účelem rozšíření jejích aktivit. Po zániku mateřské společnosti v roce 2004 zahájila R-fin s.r.o. vlastní výrobu malých automatických praček na původní lince rakouské společnosti Eudora GmbH. R-FIN odkoupila výrobní linku, na které se vyráběly nejmenší automatické pračky Eumenia, které jsme jako Lacon dováželi na český a slovenský trh. Současně firma R-fin pod vedením ing. Josefa Krystka obnovila ve výrobním závodě v moravskoslezském Fulneku výrobu vířivých praček a odstředivek Romo, která zde má tradici od roku 1953.

V roce 1997 uvedla společnost R-Fin na trh první a dosud jediný český systém pro rychlou, bezpečnou, ekonomickou a ekologickou likvidaci jednorázových hygienických nádob i s obsahem při péči o nepohyblivé pacienty. Macerátory EKO-Finisher Romo zaznamenaly úspěch nejen v České republice, Německu, Polsku nebo Itálii, ale i na zámořských trzích v Japonsku, Malajsii nebo v Chile.

R-fin
Romo

2015 ROMO

Od roku 2015 zastupujeme společnost R-Fin s.r.o. při prodeji a exportu pečovatelských a nemocničních lůžek, macerátorů EKO-Finisher, městského kovového nábytku a dalšího sortimentu, jako jsou kovová patrová lůžka, využitelná v ubikacích záchranných a ozbrojených složek, azylových domech, uprchlických zařízeních nebo ve věznicích.

2019 JOLLY

V neděli 1. 12. 2019 ve 12:00 hod. jsme po 28 letech "offline" podnikání vstoupili do 21. století a otevřeli jsme náš první elektronický obchod. V e-shopu na adrese www.jolly-sacky.cz nabízíme alternativní filtrační sáčky do všech vysavačů i další příslušenství. Zastupujeme originální značku Jolly našeho kamaráda a dlouholetého obchodního partnera, v jehož chráněné dílně kompletují výrobky Jolly zaměstnanci zdravotně znevýhodnění na trhu práce.

R-fin

1991 LACON

Ing. Michal Laboutka založil Lacon v roce 1990 jako konzultační a poradenskou firmu v oblasti ekonomiky. Této činnosti se věnoval již během studia na VŠE v Praze.

V roce 1991 přijal nabídku na obchodní zastoupení největšího evropského výrobce domácích sušiček prádla, firmy Crosslee z Velké Británie. Spolu s kamarádem a spolužákem z gymnázia Petrem Riebauerem uspořádali v Praze na konci roku 1991 první prodejní výstavu domácích sušiček prádla. Na začátku roku 1992 podepsali s Crosslee smlouvu o výhradním zastoupení pro československý trh a Lacon se tak stal výhradním distributorem značky White Knight.

Domácí sušičky prádla se před revolucí za železnou oponou téměř nevyskytovaly a takřka neznámá tam byla i značka White Knight. Nabídku na distribuci sušiček prádla White Knight jsme přijali jako první velkou výzvu (druhou velkou výzvou byla později výroba televizorů vlastní značky Otava).

Placeholder

1992 WHITE KNIGHT

Jako většina firem v té době jsme začínali od nuly. Dopoledne jsme obcházeli prodejny s domácími elektrospotřebiči a odpoledne pak rozváželi objednané zboží. Tehdy ani někteří majitelé specializovaných elektro prodejen domácí sušičku prádla neznali.

V létě roku 1992 pro nás natočil režisér Jan Bonaventura první hranou televizní reklamu na sušičky prádla White Knight. Za kamerou stál vynikající kameraman České televize Jan Osten. Scénář jsme psali společně. Dělat reklamu se tehdy učili reklamní agentury i sami filmaři. Byla to jedna z prvních velkých reklamních kampaní na domácí elektrospotřebiče v televizi, byla naše a byla úspěšná.

Začínali jsme v několika pražských prodejnách a postupně jsme vybudovali rozsáhlou prodejní síť, ve které byly vedle specializovaných elektro prodejen, obchodní domy, nadnárodní řetězce, velkoobchody i významné společnosti jako Karlovarské minerální vody, Česká správa letišť Praha, ČSOB a mnoho dalších. S nejširší nabídkou domácích sušiček prádla jsme získali 75% podíl na českém a slovenském trhu. Naučili jsme ženy v Československu, že jde prádlo sušit i jinak než na balkoně, esteticky, úsporně a navíc bez alergenů.

V půlce devadesátek nás bylo ve firmě 6, dosahovali jsme ročního obratu ke 100 milionům a zařadili se tak mezi významné dovozce domácích elektrospotřebičů. Sortiment White Knight jsme rozšířili o automatické pračky, myčky nádobí, pultové mrazničky, poloprofesionální vysavače, ventilátory, zahradní grily nebo proslulé britské elektrické domácí krby. Naši zákazníci měli nejrozsáhlejší servisní zázemí v České republice. Záruční i pozáruční servis zajišťovala společnost PM Servis přes svých 200 servisních středisek.

Placeholder

1993 NOVA

V roce 1993 jsme podepsali smlouvu o výhradním zastoupení s belgickou společností Nova Electro International a rozšířili jsme tak nabídku o malé kuchyňské elektrospotřebiče značky Nova.

Na jaře roku 1993 jsme postavili náš první stánek White Knight na mezinárodním veletrhu spotřebního zboží v Brně (viz. Lacon na BVV). Účast na tehdy prestižním veletrhu se zastoupením všech významných evropských výrobců domácích elektrospotřebičů měla z obchodního hlediska velký význam pro všechny vystavovatele.

V tomto roce jsme začali spolupracovat s reklamní agenturou Arcus pod vedením PhDr. Petra Skácela. Arcus pro nás připravil první prezentaci na brněnském veletrhu a na podzim další televizní spot cílený především na sušičky prádla s podporou reklamní kampaně v tisku (Playboy, magazín Úspěch, Blesk, Mladý Svět, Reflex atd.). Díky Petrovi Skácelovi jsme se seznámili s Borisem Pralovszkým, který pro nás nakreslil spoustu krásných obrázků včetně skvělého kalendáře.

Placeholder

1995 EUMENIA

Podepsali jsme další smlouvu o výhradním zastoupení. Tentokrát se společností Eudora GmbH, rakouským výrobcem špičkových automatických praček. Díky tomu jsme mohli nabídnout domácnostem v malých bytech k malé závěsné sušičce i nejmenší automatickou pračku na evropském trhu.

Placeholder

1995 LACON

V tomto roce jsme změnili právní formu z fyzické osoby na společnost s ručením omezeným.

Byli jsme jednou z prvních firem, která organizovala v devadesátých letech jako poděkování pro své obchodní partnery mimo jiné také lety horkovzdušným balónem a později díky celoživotní vášni Michala Laboutky i vlastními letadly (Zlín Z43, L200 Morava, Piper Saratoga...).

Balón OK-3028 pro nás provozovala první česká soukromá letecká společnost Prag tourist Ballooning (dnes Ballooning.cz s.r.o.). Pilotem našeho balónu byl známý český vzduchoplavec Jiří Vokál (Expedice Aqua Terra, Tanzanie 1988; přelet Alp ve výšce 7000 mnm, Švýcarsko 1992; lety u polárního kruhu, Finsko 1996 ad.).

Letadla pilotoval Michal Laboutka osobně. V roce 1994 si udělal pilotní průkaz PPL, tedy licenci soukromého pilota, který později rozšířil o kvalifikaci ATPL, tj. licenci dopravního pilota. V roce 2001 tak začala jeho profesionální kariéra v letectví (pilot a kapitán Beechcraft King Air ve společnosti ABA Air). V té době podnikal a létal současně. Ale létání nakonec zvítězilo nad podnikáním. V roce 2007 prodal firmu svým kolegům a nadále se věnoval pouze letecké branži (do roku 2012 pilot a kapitán Cessna Citation Bravo ve společnosti ABS Jets).

Dnes je Michal Laboutka jednatelem a ředitelem letecké společnosti Eclair Aviation, kterou spoluzakládal. Nakonec se tak k byznysu zase vrátil. I když dnes je to byznys s letadly, konkrétně s tzv. bizjety a nikoliv s domácími elektrospotřebiči a elektronikou, jak tomu bylo po většinu jeho podnikatelské kariéry (Lacon, Multiservis, Romo Fulnek, Otava electronics).

Placeholder

1998 OTAVA

Od konce 90 let do roku 2005 jsme se podíleli na řízení akciové společnosti Otava electronics a.s. Tato společnost se sídlem v Plzni na počátku 90 let, ještě pod původním názvem KRT servis ing. Jan Pícha, uvedla na trh novinku, televizory s vestavěným satelitem. V polovině devadesátých let, již jako KRT servis a.s., montovala ve svém výrobním závodě ve Vacově televizory Samsung pro společnost Multiservis a.s.

Po ukončení montáže pro Multiservis v druhé polovině devadesátých letech začala firma vyrábět vlastní televizory pod značkou Votra, kterou později nahradila značka OTAVA. Po jejím úspěšném vstupu na český i slovenský trh jsme přejmenovali společnost na Otava electronics a.s. Ve výrobním závodě v podhůří Šumavy vyrábělo 40 zaměstnanců ze součástkové základny Philips, Thomson, Samsung barevné televizory ve všech velikostech. Od malých přenosných až po velké přístroje s plochou 70 cm obrazovkou.

V průzkumech veřejnost dlouhodobě oceňovala u televizí Otava kvalitu a dobrou cenu. Proto jsme se umisťovali na předních pozicích žebříčků a zanedlouho jsme získali 10% podíl na českém a slovenském trhu. Výrobu pod vlastní značkou si u nás objednávaly i velké řetězce. Například pro našeho významného obchodního partnera, společnost Okay elektrospotřebiče, jsme vyráběli televizory pod značkou O.K.line.

V roce 2005, pod vlivem rychlého nástupu televizí s plasmovou a později LCD obrazovkou na evropské trhy, jsme byli nuceni výrobu klasických televizorů ukončit. Výrobní linku nahradil systém recyklace elektroodpadu a Otava dnes třídí elektroodpad pro kolektivní systém Retela. V roce 2015 získala jako první firma v ČR mezinárodní certifikaci WEEELABEX pro zpracování CRT, tedy skleněných obrazovek, které jsou zařazeny jako nebezpečný odpad.

Otava

2006 PAKET

V roce 2006 jsme začali dodávat na český a slovenský trh filtrační sáčky do vysavačů a později i další doplňkový sortiment k domácím elektrospotřebičům, pro který jsme zaregistrovali ochrannou známku Paket.

Zákazníkům jsme mohli nabídnout sáčky do všech starších, nových, značkových i neznačkových vysavačů. Naše produkty kompletovali zaměstnanci se zdravotním postižením v chráněné dílně. Jedním z nejvýznamnějších odběratelů s více než dvěma miliony prodaných sáčků byla opět společnost Tesco Stores ČR a SR, náš obchodní partner již při distribuci značky White Knight i televizí Otava.

Paket

2011 ZOO PRAHA

V tomto roce jsme vyhráli výběrové řízení na umístění a provozování prodejních automatů na pamětní medaile v Zoologické zahradě hl. města Prahy.

Zoo Praha

2012 R-FIN

V roce 2012 jsme se dohodli se společností R-FIN s.r.o., se kterou jsme spolupracovali ještě jako s Romo a.s. již v 90 letech, na vývoji a výrobě elektricky a mechanicky ovládaných nemocničních a pečovatelských lůžek pro ruský trh.

Firma R-fin vznikla v roce 2000 jako dceřiná společnost Romo a.s. za účelem rozšíření jejích aktivit. Po zániku mateřské společnosti v roce 2004 zahájila R-fin s.r.o. vlastní výrobu automatických praček na původní lince rakouské společnosti Eudora GmbH. R-FIN odkoupila výrobní linku, na které se vyráběly nejmenší automatické pračky Eumenia, které jsme dováželi na český a slovenský trh. Současně firma R-fin pod vedením ing. Josefa Krystka obnovila ve výrobním závodě v moravskoslezském Fulneku výrobu vířivých praček a odstředivek Romo, která zde má tradici od roku 1953.

V roce 1997 uvedla společnost na trh první a dosud jediný český systém pro rychlou, bezpečnou, ekonomickou a ekologickou likvidaci jednorázových hygienických nádob i s obsahem při péči o nepohyblivé pacienty. Macerátory EKO-Finisher Romo zaznamenaly úspěch nejen v České republice, Německu, Polsku nebo Itálii, ale i na zámořských trzích v Japonsku, Malajsii nebo v Chile.

R-Fin

2015 ROMO

Od roku 2015 zastupujeme společnost R-Fin s.r.o. při prodeji pečovatelských a nemocničních lůžek Romo, macerátorů EKO-Finisher Romo a dalšího sortimentu.

Romo

2019 JOLLY

V neděli 1. 12. 2019 ve 12:00 hod. jsme po 28 letech "offline" podnikání vstoupili do 21. století a otevřeli jsme náš první elektronický obchod. V e-shopu na adrese www.jolly-sacky.cz nabízíme alternativní filtrační sáčky do všech vysavačů i další příslušenství. Zastupujeme originální značku Jolly našeho kamaráda a dlouholetého obchodního partnera, v jehož chráněné dílně kompletují výrobky Jolly zaměstnanci zdravotně znevýhodnění na trhu práce.

Jolly

Dodavatelé a odběratelé

Děkujeme za úspěšnou a dlouhodobou spolupráci při distribuci, prodeji a užívání domácích elektrospotřebičů, které jsme vyráběli či dováželi na český a slovenský trh.

Kontakt

LACON S. R. O.

IČ: 63670461
DIČ: CZ63670461

 +420 731 288 783
 [email protected]

SÍDLO SPOLEČNOSTI

Budova Golden Office
Bezová 1658/1
Praha 4 147 00
Česká republika

Image